Cart 0 EUR

About me

Franciszek Marcin Suwała.
Jest pułkownikiem w st. spoczynku. Ukończył studia dyrygenckie z wyróżnieniem na Wydziale Teorii Dyrygentury i Kompozycji w PWSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1971r.
Jest autorem kilkuset opracowań i kompozycji na różne składy instrumentalne, głównie jednak na średnią orkiestrę dętą.
W przeszłości był muzykiem orkiestry wojskowej, a następnie kapelmistrzem dwóch kolejnych orkiestr garnizonowych. W latach siedemdziesiątych był współzałożycielem dwóch orkiestr dziewczęcych w Rzeszowie: Dziewczęcej Orkiestry Dętej i Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek. Orkiestry te funkcjonują do dzisiaj.
Przez 15 lat pełnił funkcję Komendanta Wojskowego Liceum Muzycznego w Gdańsku. Od ponad 40 lat do chwili obecnej związany jestem z amatorskim ruchem muzycznym i wieloma ośrodkami i środowiskami kultury muzycznej na terenie całego kraju
Przy tworzeniu utworów stara się uwzględniać możliwości wykonawcze orkiestr amatorskich, zachowując jednak pewien stopień trudności, aby tym sposobem mobilizować zespoły do podnoszenia poziomu muzycznego. Jeste autorem wydania zbioru Pieśni Kościelnych na średnią orkiestrę dętą. Zbiór ten zawiera 230 utworów.
Zmarł w Gdańsku 28 lipca 2017 w wieku 74 lat.